האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
וויאג'ר 2 - מסע אל האינסוף

וויאג'ר 2 - מסע אל האינסוף

גם מסע של 42 שנה מתחיל בשנייה אחת. ב-20.8.1977, בשנייה האחרונה של הספירה לאחור, החלה החללית וויאג'ר 2 (Voyager 2) את מסעה הארוך והלא יאמן, שנמשך גם היום וסופו לא ידוע. אך בלב הוגי המסע היתה תקווה לסוף מאוד מסויים: החללית תמצא על ידי יצורים אינטילגנטים אי שם בחלל, הם יפתחו את החללית והדבר יגרום לניגונו של תקליט עשוי זהב, המנגן את מיטב הקולות והצלילים שכדור הארץ ושוכניו מפיקים ומציג תמונות מכוכב הלכת שלנו.

הדיסק המוזהב על גבי החללית וויאג'ר 2 - Credit: NASA/JPL

הדיסק המוזהב על גבי החללית וויאג'ר 2 - Credit: NASA/JPL

 

את קטעי הסאונד שהוקלטו על גבי התקליט אפשר לשמוע בלינק הזה.

 

המשימה העיקרית של החללית, שהיא למעשה גשושית, היא לחקור את כוכבי הלכת הגדולים והרחוקים של מערכת השמש.

כיום החללית האמריקאית נמצאת במרחק של 18,022,000,000 ק"מ מכדור הארץ. במילים: קצת יותר מ-18 מיליארד קילומטרים. אפשר להציג את המרחק אחרת: כששולחים לחללית פקודה על ידי אותות רדיו הנעים במהירות האור, היא תגיע אליה רק לאחר 16 וחצי שעות. היא נמצאת הרבה מעבר לכוכב הלכת האחרון של מערכת השמש, רהב (נפטון), המרוחק מאיתנו 4.5 מיליארד ק"מ. למעשה היא חצתה כבר את שולי מערכת השמש ונכנסה לחלל הבין כוכבי.

 

תמונות מהמסע של וויאג'ר 2:

 

למרות מהירותה הגבוהה, 55,000 קמ"ש, יעברו עשרות אלפי שנים עד שתגיעה לקרבתו של כוכב אחר. אולם לא נדע זאת לעולם. בשנת 2020 יגמר הדלק הגרעיני שעל סיפונה ולא תהיה לה אנרגיה לשדר גם את האותות החלשים שהיא שולחת כרגע.

אגב, על סיפון החללית אין כור גרעיני גדול. מדובר בחומר רדיואקטיבי הפולט חום שהופך לחשמל.
כדי לדעת את מיקומה ומיקום אחותה, וויאג'ר 1 בכל רגע, אתם מוזמנים להיכנס לדף הזה באתר נאסא.

בדרך אל האינסוף, החללית צילמה תמונות מרהיבות של כוכבי הלכת החיצוניים וסיפקה מידע מרתק על הקורה בשולי מערכת השמש ובחלל הבין כוכבי.
היא החללית היחידה שביקרה את כוכבי הלכת אורון ורהב (או בשמותיהם הישנים אורנוס ונפטון). בדרכה אף גילתה הרי געש על ירחו של צדק, איו, ואת מורכבות טבעות שבתאי.

 

הגדוּלה של "וויאג'ר 2" היא עמידותה המדהימה. לאחר 42 שנה בסביבה עויינת מאוד (קור עז ביותר, קרינה חזקה, אבק קוסמי) היא עדיין משדרת.

כמה מכשירים חשמליים או כלי רכב אתם מכירים ששרדו כל כך הרבה זמן הממשיכים לעבוד ולפעול?