האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
תעתועי ראייה

תעתועי ראייה

תערוכת תעתועי ראייה מוצגת כיום במסדרונות הקומות הראשונה והשנייה בבניין ההיסטורי

 


עובדה! ביוון העתיקה היו מספר פילוסופים שהתעסקו בשאלת תעתועי הראייה. אריסטו, שהיה מבחירי הפילוסופים בעת העתיקה, האמין כי למרות שאנו יכולים לסמוך על החוש האנושי, אין ספק כי לעיתים הטבע גובר עליהם.

 

העין והמוח קשורים זה בזה בקבלת תמונת העולם הסובב אותנו וניתוחו. העין והמוח, נוטים לפרש דברים באופן שמתקבל על הדעת במסגרת הניסיון, הציפיות והידע שלנו, אך לא תמיד מה שאנו רואים זהה למה שאנחנו חושבים שאנו רואים.

כך למשל ניתן לדמיין שאדם החי בג'ונגל ורואה זנב של אריה מבצבץ מעבר לסלע, מסיק על קיומו של האריה כולו ומתריע על הזהירות המתבקשת. כך אנו נוטים להשלים את התמונה כאשר אנו רואים חלק מתמונה מוכרת. כמו כן, אנו נוטים להניח שאם שני עצמים נראים זהים בגודלם, הקרוב מבין השניים יהיה בפועל קטן יותר ואילו הרחוק חייב להיות גדול יותר. אם נטעה בהערכת המרחק, המוח ישטה בנו בהסקת המימדים.

בשל תכונות אלו של המוח, להתייחס לדברים מוכרים לו ולמטען המידע האצור בתוכו, נוצר לעתים פער בין מראה העיניים ובין הפירוש הניתן לו על ידי המוח. מצב זה של הטעיה על ידי ניתוח מוטעה נקרא "אשליות אופטיות".

המוצגים בתערוכה מדגימים סוגים שונים של אשליות. ראיית האשליות תלויה בפעילות המוח, וניסיון החיים של כל מבקר ולכן לא כל המבקרים רואים את הדברים באותו האופן.

המוצגים מופעלים על ידי המבקרים וכך החוויה מתעצמת:

סובבו את הלוח הצבוע בשחור ולבן. אילו צבעים אתם רואים?

 

המטוטלת של פולפריץ יוצרת אשליה של תנועה אליפטית, למרות שהיא נעה בקו ישר

מוצג לדוגמה: המטוטלת של פולפריץ יוצרת אשליה של תנועה אליפטית, למרות שהיא נעה בקו ישר.

 

  • תעתועי ראייה
  • תעתועי ראייה
  • תעתועי ראייה
  • תעתועי ראייה
  • תעתועי ראייה
  • תעתועי ראייה