האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
המעבדה האזרחית - שיתוף פעולה בין הטכניון, מדעטק והקהילה

המעבדה האזרחית - שיתוף פעולה בין הטכניון, מדעטק והקהילה

כשהטכניון, מדעטק והקהילה נפגשים


המעבדה האזרחית הוקמה בשנת 2020 במטרה לחבר בין גופי הידע של החינוך המדעי (פורמלי ובלתי פורמלי) ומעורבות הציבור במדע לבין העניין והצורך של הקהילות המקומיות.

היוזמה הוקמה הודות לתמיכתו הנדיבה ומעוררת ההשראה של מר אוסקר דייוויס.

באמצעות עיסוק במחקר מדעי משותף, יוזמות חינוכיות ופעילויות תרבות ופנאי סביב תוכן מדעי אנו שואפים לחזק את הקשרים בין הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון - המכון הטכנולוגי לישראל, המדעטק - המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל, לבין הקהילה המקומית בהדר והציבור הישראלי בכלל.

האג'נדה של המעבדה האזרחית


המעבדה האזרחית מושתת על רעיון חדשני בשם "מדע אזרחי" (Citizen Science) הצובר תאוצה בשנים האחרונות. במדע אזרחי, אזרחים משתפים פעולה עם מדענים במחקר אותנטי, לא כנבדקים, אלא כחוקרים – שותפים, אוספי מידע, מנתחים ועוד. פרויקטים של מדע אזרחי משתרעים על פני תחומים מדעיים שונים החל מאקולוגיה ואסטרופיזיקה ועד ביוכימיה ומדעי הרוח. למדע אזרחי הפוטנציאל להפוך את המדע לרלוונטי יותר ולקדם את מעורבות הציבור במדע, תוך הכללה של הציבור בהליך המדעי. ברמת הפרט, המדע האזרחי מספק למדענים גישה לשיטות חדשות לאיסוף נתונים וניתוח נתונים בקנה מידה גדול, ולמשתתפים הוא מציע העצמה, העשרת הידע, טיפוח הסקרנות והנאה בלקיחת חלק במאמץ המדעי. השתתפות של הציבור במחקר והעבודה המשותפת בין מדענים לבין אזרחים שאינם מדענים, יוצרת ידע משותף וייחודי לקידום המחקר המדעי.

 

שותפויות


למעבדה האזרחית שותפות חזקה עם המרכז לקידום מדע אזרחי בבית הספר (TCSS), עשייה משותפת של אוניברסיטת חיפה והטכניון, במימון ISF ומשרד החינוך. מרכז TCSS מביא לשינויים בדרכי לימוד המדע בבתי הספר, ומושך תשומת לב והתעניינות מצד מדעני הטכניון, מורים מובילים ומקבלי החלטות בתחום החינוך המדעי.
המעבדה האזרחית שואפת לבנות על שיתופי הפעולה החשובים שנרקמו ב- TCSS, ולפתח קשרים חדשים עם חוקרי הטכניון, בתי הספר (כדוגמת המשתתפים בפרויקט "הכיתה כפלטפורמה למעורבות קהילתית בנושאי ייצור מזון ומדע") וארגונים לא ממשלתיים כגון החברה להגנת הטבע בישראל.
אנו שואפים לתמוך במדענים ולעודד את מעורבותם באירועים ציבוריים באמצעות הכשרה מקצועית והכוונה לתקשורת מדעית.

 

המעבדה האזרחית - שיתוף פעולה בין הטכניון, מדעטק והקהילה