האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
שחור על גבי לבן

שחור על גבי לבן

עובדה! תיעוד ראשון על הדפס של עמוד שלם מחיתוך עץ באירופה מתוארך לשנת 1410.

 

התפתחות מכשירי הדפוס

המצאת הדפוס היא אחד האירועים המשמעותיים ביותר בתולדות האנושות. המצאה זו איפשרה לכל אדם גישה למקורות המידע והפכה את ההשכלה לנחלת הכלל.

התערוכה מציגה את הטכניקה של דפוס הבלט שהומצאה כבר במאה ה – 15. בשיטה זו נמרח צבע על האותיות הבולטות והן מוטבעות על הנייר.

גוטנברג תרם באופן משמעותי בשלושה תחומים: ייצור אותיות בודדות מעופרת, שימוש במכבש להדפסה ופיתוח דיו להדפסה. שיטת הדפוס הייתה - מריחת הצבע על האותיות הבולטות והטבעתן על הנייר. התוספת של גוטנברג הייתה בעיקר סידור האותיות הבודדות לטקסט שלם. התייעלות זו אפשרה הדפסה של חומר רב.

עבודתו הגדולה הראשונה של גוטנברג הייתה הדפסת ספרי הקודש. ככלל, השפה העברית הייתה בין ארבע השפות הראשונות בעולם שזכו להיות מודפסות. כבר בשנת 1740 הודפסו באיטליה הספרים הראשונים בעברית.

טכניקת הדפוס של גוטנברג לא השתנתה עד לתחילת המאה ה – 19. באותה עת נבנו מכונות חדשות בהן תהליך ההדפסה נעשה ברובו באופן אוטומטי ונעשה שימוש במנופים לצורך הכפלת הלחץ על האותיות. התייעלות הדפוס לוותה בדרישה גוברת של הציבור לחומר קריאה.

בין המוצגים בתערוכה: מכונת דפוס ענקית יפהפייה מהמאה ה – 19 אשר כמוה קיימות עשרות בודדות בלבד בעולם. המכונה, מסוג "קולומביה" שנבנתה ב – 1859, פותחה כבר ב – 1813 ע"י ג'ורג' קליימר בארה"ב. זוהי מכונת הדפוס הידנית הראשונה שבה המכבש מונע ע"י מערכת מנופים, בעוד שמכונות הדפוס שקדמו לה הופעלו ע"י ברגים. בחלקה העליון של המכונה משקולת בדמות נשר מוזהב. יחד איתה מוצגת מכונת דפוס "המאה – 20" ומכונות דפוס אשר שימשו בעבר בני נוער להדפסה באופן עצמאי כתחביב. מכונות מסוג זה היו נפוצות ביותר כמתנה לנערים בשנים 1860-1890 ושמן היה BOYS PRESS.

כמו-כן, מוצגים: מכשיר להדפסת שיקים, מונים למכונות דפוס, מכשיר לביול מעטפות, מכונת דפוס קטנה מגרמניה מסוג "טיגל פרס" אשר שימשה לתחביב ולהדפסות קטנות, סוגים שונים של חותמות, גלופות, סרגלי מדידה ואביזרי דפוס שונים. התערוכה כוללת גם סקירה של התפתחות הכתב ושיטות ההדפסה השונות.

רוב המוצגים בתערוכה הם תרומתו של מר אליאס ברנץ מקנדה.

 

מוצג לדוגמה (משמאל): דגם של מכבש דפוס מהמאה ה-16.

  • שחור על גבי לבן
  • שחור על גבי לבן
  • שחור על גבי לבן
  • שחור על גבי לבן
  • שחור על גבי לבן
  • שחור על גבי לבן