האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
טיפ מדעי לחובבי השיזוף

טיפ מדעי לחובבי השיזוף

אם אתם ממש מוכרחים לחשוף את עורכם לקרני השמש, כדאי שתדעו: לתוצאות אופטימליות, מומלץ להשתזף רק פעם ביומיים

אין זה מפתיע שמדענים בארצנו שטופת השמש חוקרים את השפעת קרני השמש על העור, ואת המנגנונים הטבעיים המגנים עליו - בעיקר מפני קרני ה-UV (אולטרה-סגוליות), שעלולות לגרום לשינויים מזיקים ואף סרטניים ב-DNA של תאי העור. אך גם המדענים לא היו מוכנים להפתעה שציפתה להם באחד המחקרים האחרונים: בחשיפת דגימות עור לקרינת UV במעבדה, התברר שחשיפה יומיומית אינה מבטיחה בהכרח התפתחות מיטבית של הפיגמנטציה המגוננת, הלא היא השיזוף. בניגוד למצופה, הם מצאו שהעור משתזף בצורה הטובה ביותר בחשיפה של פעם ביומיים. איך זה ייתכן?


השיזוף, אותו צבע חום-זהוב נחשק ומושך מבטים, הוא למעשה מנגנון פיגמנטציה המגן על העור מפני קרינת ה-UV. שימו לב שגם האבולוציה והגנטיקה דאגו לרמת הפיגמנטים המתאימה בעורנו: ככל שהשמש יוקדת יותר, כך צבע העור של בני המקום כהה יותר – מהסקנדינבים בהירי השיער והעור בארצותיהם הקרות, ועד לשוכני אזור קו המשווה שעורם שחור.
רוב המחקרים בנושא מתמקדים בהשפעתה על העור של קרינה בעוצמות משתנות. אך המחקר החדש עסק דווקא בהשפעת החשיפה בתדירויות שונות: תדירות יומיומית, פעם ביומיים, יום כן יום לא, וכו'. למרבה הפליאה התברר, כאמור, שהתהליך הפיגמנטציה היה מיטבי דווקא בחשיפה של פעם ביומיים. כדי להבין את התופעה החלו החוקרים למדוד מדדים שונים בעור – רמות חלבונים, פיגמנטציה, ומצב החומר הגנטי (RNA ו-DNA) – מדי שעה לאחר החשיפה לקרינת UV.

 

הנתונים שנאספו בדרך זו נותחו באמצעות מודל מתמטי חכם, והביאו למסקנה מרתקת:
מסתבר שהחשיפה לקרני השמש מעוררת תהליך הגנה רצוף, מסודר ומסונכרן היטב, שמתפשט בעור בצורת גל. ראשית מתעורר החלבון האחראי הקרוי MITF, והוא מתפשט ומניע בזה אחר זה את מנגנוני ההגנה השונים – ביניהם פיגמנטציה ומנגנון של מערכת החיסון שמתקן נזקי DNA בתאי העור. עוד התברר שה-MITF מתפשט בעור בצורה של גל, שרמתו עולה ויורדת, והוא דועך בהדרגה עם הזמן.

תהליך התפשטות הגל אורך 48 שעות – נכון, בדיוק יומיים - וכאן טמון המפתח לשיזוף האופטימלי:
דמיינו לעצמכם שזרקתם אבן לתוך אגם, והיא יצרה מעגלים מתפשטים של גלים. כעת, אם תזרקו אבן נוספת לפני שהגל הראשון דעך, הגל שתיצור האבן השנייה ישבש את התפשטותו של הגל הראשון. זה בדיוק מה שקורה בעור: חשיפה נוספת לשמש במהלך פעילותו של גל הסנכרון הראשון מפחיתה את יעילות הפעולה של מערכות ההגנה על העור. במילים אחרות: המחזור הביולוגי של מנגנוני ההגנה בעור הוא 48 שעות.

 

המלצתנו החמה: תנו למנגנון ההגנה הטבעי של עורכם להשלים את פעולתו!
אם אתם מוכרחים להשתזף, היחשפו לשמש רק פעם ביומיים, לכל היותר!

אנו מאחלים לכם שיזוף יעיל, נעים, ובעיקר זהיר!