האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
מערך שיעור - מצבי צבירה

מערך שיעור - מצבי צבירה

משך התוכנית
3-4 שעות במוזיאון, בהתאם לבחירת הפעילות + שעתיים עד שלוש הכנה וסיכום.

 

קהל יעד:

א'-ו'

 

מטרת התוכנית:
היכרות עם מצבי הצבירה השונים והמאפיינים של כל מצב ומצב.
הצגת תכונות של חומרים שונים במצבי צבירה שונים
הסבר על תהליכי המעבר בין מצבי הצבירה השונים וכיצד הם מתרחשים.

 

זיקה לתוכנית הלימודים
תכנית הלימודים במו"ט לבתיה"ס היסודיים כוללת מגוון רחב של נושאים מכיתה א' עד ו'. אחד הנושאים שנלמד לכל אורך התקופה הוא מצבי צבירה, בכל קבוצת גיל ברמה שונה, החל ממושגים בסיסיים לכיתת א-ב, דרך שינויים בחומר ושינויים במצב הצבירה של המים לכיתות ג'-ד' וכלה בתכונות ותופעות הקשורות למצבי צבירה והמעבר ביניהם לכיתות ה'-ו'.

 

פעילות הכנה לביקור:
פעילות בנושא מצבי צבירה בהתאם לשכבת הגיל ולתוכנית הלימודים המתאימה, להכיר יחד עם התלמידים את מצבי הצבירה השונים, לבצע ניסויים להמחשת מצבי הצבירה באמצעות השימוש במים כנוזל או הדגמת ציפה של קרח.

 

תיאור קצר של התוכנית:
הרצאה: הדגמות הממחישות כי לכל חומר יש מצב צבירה טבעי הניתן לשינוי בתנאים מסוימים. פעילות קבוצתית של שאלות, תשובות וניסויים פשוטים בהשתתפות התלמידים, בהן מוצגות תכונות מצבי הצבירה השונים ותהליכי המעבר ביניהם, כולל המראה באמצעות שימוש במים, הליום, פחמן דו חמצני, חנקן נוזלי, גז בותאן (מצית שקוף) ונחום-תקום של בלונים הממולאים בגזים שונים.
מעבדה: התלמידים יערכו ניסויים שימחישו שינויים כימיים ופיזיקאליים, כגון התכה והתמצקות של פתיתי סבון, תגובה בין נוזל (חומץ) למוצק (אבקת סודה לשתייה), הפקת גז ועוד.
תערוכות: ביקור בתערוכת "כימיה". התערוכה תספק לתלמידים המחשה נוספת של מצבי הצבירה השונים תופעות כימיות נוספות והם יוכלו לחקור את הנושא הנלמד דרך המוצגים השונים בתערוכה.
ביקור בתערוכה נוספת אחת או יותר על פי בחירה, בהתאם לאורך הביקור.

 

פעילות סיכום לאחר הביקור
התכת קוביות קרח בשמן.

 

 

* לשמירת הקובץ, נא ללחוץ על הכפתור הימני בעכבר+ שמירה בשם.