האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
פארק מדעי ענק בחצר הפנימית של מדעטק

פארק מדעי ענק בחצר הפנימית של מדעטק

פארק נובל אנרג'י למדע, נפרש על שטח של ארבעה דונמים במרכז הקמפוס של מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל בחיפה. הפארק ממלא את השטח שבין שני המבנים המרכזיים של מדעטק – בניין התערוכות ההיסטורי ובניין מדעטק חינוך והתערוכות המתחלפות.
על תכנון ועיצוב הפארק הופקד צוות מדעטק בראשות האוצר הראשי של המוזיאון, ד"ר טל ברמן ומעצב התערוכות של המוזיאון, דודו דהאן. פיתוח וייצור המוצגים הייחודיים לפארק נובל אנרג'י למדע בוצע על ידי צוותי מדעטק ואנשי מקצוע נבחרים. על התכנון האדריכלי הופקדו האדריכלים עמוס וכמן ואהוד כסיף.

 

היוזמה להקמת פארק המדע במתכונתו הנוכחית החלה בשנת 2008 ועברה שלבים רבים של תכנון והכנה לפני תחילת העבודות. השטח הקיים היווה אתגר מרתק לתכנון בגלל העובדה שבין שני הבניינים יש הבדל גובה של חמישה מטרים. אתגר נוסף שעמד בפני המתכננים היה הרצון ליצור פארק תמטי – נושאי שיהיה ייחודי ומקורי. רוב המוצגים בפארק פותחו באופן ייעודי לפארק, תוך הקפדה על אוטנטיות מבחינת העיצוב והחומרים, לכן יש מוצגים רבים הבנויים מעץ מלא, בשילוב פליז, טכסטיל ואבן.
המוטיב המרכזי שנבחר לפארק המדע הוא מפגש עם מדענים וממציאים מפורסמים בהיסטוריה, אשר תגליותיהם מהוות אבני דרך המעשירות את חיינו.

 

חמש החצרות המרכזיות בגן מוקדשות למדענים ההיסטוריים ארכימדס, ברנולי, אייזיק ניוטון, ליאונרדו דה וינצ'י ופיתגורס. בגן מספר מוצגים נוספים מתחום איכות הסביבה, אמפיתיאטרון רחב ידיים לכ-400 איש ובמרכזו מזרקה בצורת שושנת הרוחות הנשלטת על ידי מחשב ומאפשרת מופעי מים בשילוב תאורה צבעונית מוטמעת.
האדריכלים התמודדו עם אתגר הגובה באמצעות ריבוי מפלסים, הגן בנוי כולו על מפלסים רחבי ידיים שהמעבר בניהם אינו תלול, נוח ונגיש לכלל המבקרים.

הביקור בפארק מאפשר להבין את משמעות תגליותיהם, ולגלות את העקרונות העומדים מאחוריהן. בפארק המדע ניתן ללמוד בדרך של התנסות וחוויה, כיצד יישומיהם של חוקי הטבע והמדע, באים לידי ביטוי טכנולוגי לכל אורך ההיסטוריה. המדע נמצא בכל מקום בחיינו, ולא רק בבתי הספר ובמכוני המחקר.

 

הקמת הפארק לוותה בצילום ותיעוד הבנייה שאפשר לראות בסרטון המצורף:

 

הקמת פארק נובל אנרג'י למדע התאפשרה הודות לתרומה של חברת נובל אנרג'י ותורמי החצרות.