האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
ליל מדענים - רפואה 1

ליל מדענים - רפואה 1

המרצה נושא ההרצאה
ד"ר דרור אייזנבוד
מנהל המרפאה האורתודנטית וחיך שסוע
מתיחת עצמות הפנים לשם טיפול בעיוותים מולדים ונרכשים של הלסתות בילדים ,נוער ומבוגרים
בעשור האחרון חלה פריצת דרך בטיפול במומים מולדים ועיוותים נרכשים של הפנים והלסתות. בזכות פיתוח השיטה להארכת עצמות הפנים ע"י מתיחתן ניתן לשחזר את המבנים הגרמיים שנפגעו ולהשיג שיפור ניכר בתפקודי הנשימה,הבלעה והלעיסה ובאסתטיקה של מבנה הפנים והלסתות.
פרופ' איילון אייזנברג
מנהל היחידה לשיכוך כאב

כאב עצבי- האם הגולם קם על יוצרו? תפקידה של מערכת הכאב הוא לשדר אל המוח אותות כאב המזהירים אותו מפני נזק לרקמות הגוף.ואולם, לאחר פגיעות בעצב כתוצאה מחבלה,ניתוח או מחלה מתפתח לעיתים כאב הנמשך זמן ארוך הרבה יותר מתקופת ההחלמה הצפויה.במקרים אלה מדובר בכאב הנוצר למעשה ע"י מערכת הכאב עצמה,בחזקת "הגולם קם על יוצרו". בהרצאה יידונו המנגנונים להיווצרות הכאב העצבי,ביטוייו השונים,דרכי מניעתו והטיפול בו.

פרופ' צופיה איש-שלום
מנהלת היחידה למטבוליזם העצם והמינרלים
ויטמין D-מאור השמש לאור הזרקורים. חשיבות הוויטמין לבריאות האדם. ויטמיןD חיוני להתפתחות השלד בילדים ולמניעת רככת.התברר שלוויטמין זה תפקידים רבים נוספים במערכת החיסון,בתפקוד השרירים,בתפקוד הלבלב, במניעת נפילות, במניעת מחלות לב, במניעת סרטן, בשמירה על לחץ דם תקין ואפילו בהקטנת תמותה.מקורותיו התזונתיים של הוויטמין דלים והוא נוצר בחשיפה לשמש בשעות הצהרים. המודעות לסרטן העור ולנזקי קרינה הביאה להימנעות מחשיפה לשמש וכתוצאה מכך לחסר גורף בוויטמין D באוכלוסיה. בהרצאה יובאו הדרכים לפתרון בעיה זו.
פרופ' ר. אלייקים
מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה
טכנולוגיות חדשות בגסטרואנטרולוגיה. סע וטייל במרחבי מערכת העיכול בעזרת הקפסולה הזעירה ובראשה מצלמה
ד"ר גיל בולוטין
מנהל המחלקה לניתוחי לב
חידושים בניתוחי לב. בהרצאה ידובר על התפתחויות בתחום ניתוחי הלב. יוצגו מספר ניתוחים חדשניים שמבוצעים במחלקה לניתוחי לב ברמב"ם וביניהם ניתוחים ללא פתיחת בית החזה וניתוחי לב בעזרת רובוט.
פרופ' בנימין ברנר
מהל יחידת הקרישה, המכון ההמטולוגי
אל תיסחף ! מנע קריש נע בטיסה. יצירת קרישי דם בטיסות הינה בעיה חמורה היכולה לסכן חיים. הסיכון לפתח קריש קשור למשך הטיסה,ישיבה ממושכת,לחץ האוויר במטוס,גיל מתקדם,קרישיות יתר (תרומבופיליה),טיפול הורמונאלי וגורמים נוספים המעלים את הסיכון. הערכת הסיכון מאפשרת מניעת היווצרות הקריש.
פרופ' זאב הוכברג
מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה פדיאטרית
אבולוציה התפתחותית של גדילת ילדים. במעבר מהשלב ההתפתחותי של תינוק לשלב הילד,קורא מוחו של הילד את התנאים האנרגטיים בהם הוא שרוי,ומתכנן בהתאם את גודלו הבוגר.בתנאי מצוקה אנרגטית,עדיף להיות נמוך.הקריאה עוברת בתורשה במשך מספר דורות,כך שמצוקה אנרגטית תגרום לקומה נמוכה גם בדור השלישי והרביעי.
פרופ' חיים המרמן
מנהל היחידה לטיפול נמרץ לבבי
אטם שריר הלב-הצלחות העבר ותקוות לעתיד. בעשורים האחרונים חלו שינויים מרחיקי לכת בטיפול במחלת הלב האיסכמית הטרשתית בכלל ובתסמונות הכליליות בפרט. ההרצאה תעסוק בחשיבות גורמי הסיכון לטרשת,מנגנוני התפתחות היצרות וחסימות בעורקים הכליליים,הטיפול הראשוני והשניוני באוטם שריר הלב ובמגמות העבר והתחזיות לעתיד בקשר למחלה זו.
ד"ר אבי וינר
מנהל המכון לרפואה תעסוקתית וסביבתית
כימיקלים-מסרטנים, או-לא מסרטנים. שיעור ההיארעות של מחלות סרטניות נמצא בקו עליה.יש המייחסים את התצפית הזו לחשיפתנו לכימיקלים תעשייתיים.מה האמת בטענה זו? מי הם הכימיקלים שיש להיזהר מחשיפה אליהם?בהרצאה נפריד בין אמונות ודעות לבין אמיתות מדעיות ביחס להשפעה של כימיקלים על הסיכון לחלות במחלות סרטניות.
פרופ' דוד ירניצקי
מנהל המחלקה לנוירולוגיה
מיגרנה וכאבים אחרים. יעילות מנגנוני הבקרה במערכת העצבים המרכזית והשלכותיה על הטיפול. מערכת העצבים המרכזית מתמודדת עם כאב במספר מנגנונים,שיעילותם קובעת את תמונת הכאב הקלינית.יכולת דיכוי הכאב העצמית,למשל,יעילה פחות בחולי מיגרנה לעומת אנשים שאינם סובלים ממיגרנה.הבנת ומדידת היעילות של מנגנונים אלה,והתאמת תרופות ה"מתקנות" את המנגנונים הלא יעלים יכולה לשפר את הטיפול במיגרנה ובכאבים אחרים.
ד"ר מרגלית לורבר
מנהלת היחידה למחלות אוטואימוניות
מחלת האיידס ונגיפה (נגיף ה-HIV ) ,מניעה ,טיפולים חדשניים,התמודדות וסטיגמה-בעולם ובישראל.