האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
ליל המדענים 2008

ליל המדענים 2008

25.9.2008- לילה טוב מדענים.

 

ליל מדענים - "חכמים גם בלילה" התקיים זו השנה השלישית, במדעטק בשיתוף עם הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל, חיפה.

החל מהשעה חמש נכנסו אלפי מבקרים בשערי מדעטק, להשתתף באירועי "חכמים גם בלילה" - ליל המדענים.

כמו בשנתיים שעברו, התקיים גם השנה לילה של פעילות מדעית לכל המשפחה במוזיאונים למדע ובאוניברסיטאות ברחבי הארץ, בחסות משרד המדע, התרבות והספורט והאיחוד האירופי. פרויקט "חכמים גם בלילה" המכונה "ליל המדענים" התקיים ברחבי אירופה ביום שישי, למחרת האירוע הישראלי. האירוע נועד לקרב את הציבור הרחב אל המדענים, ולעורר עניין בנושאי המדע השונים.

 

במדעטק התקיים לילה של אירועים ופעילויות מדעיות מגוונות לילדים, בני נוער ומבוגרים, שכלל מפגשים מרתקים עם מדענים, הדגמות, סדנאות, הפעלות ופעילויות מגוונות רבות, המתאימות לכל המשפחה. בין הנושאים שהוצגו: בריאות, שימוש באנרגיה ממקורות חלופיים, דינוזאורים ואבולוציה, צורות ועיבוד תמונה ממוחשב ואסטרופיסיקה.

 

בלילה שנערך בשיתוף בין מדעטק לבין הטכניון, השתתפו חוקרים מהטכניון, חלקם רופאים המלמדים בביה"ס לרפואה של הטכניון. החוקרים נפגשו עם הקהל, הציגו מחקרים שונים, וקיימו דיונים בהשתתפות הקהל בסוגיות חברתיות, תרבותיות וערכיות, וכמובן בהיבטים המדעיים-טכנולוגיים.


המפגשים איפשרו לקהל להכיר את עבודת החוקרים, ואת החידושים בתחומים השונים, והחוקרים זכו מצידם להזדמנות להכיר את הקהל, אילו שאלות מעסיקות אותו, מה מעניין אותו.
ליל המדענים הוא הזדמנות מצוינת לפתיחת ערוץ תקשורת בלתי אמצעי בין חוקרים לבין הציבור הרחב, והשנה בהחלט ניתן היה להתרשם ששני הצדדים ניצלו את ההזדמנות שניתנה להם.

התכנית במדעטק התמקדה בתחומים הבאים:

אנרגיה - שימוש באנרגיה ממקורות חלופיים – אנרגיה המופקת באמצעות טורבינות רוח, שימוש בתאי דלק, הפקת אנרגיה סולארית, כולל מיזוג אוויר הפועל מערכת סולארית, ועוד.

רפואה – מגוון הרצאות בנושאים רפואיים והנדסה ביו-רפואית

עיבוד תמונה ממוחשב - צילום מבקרים ועיבוד לתמונה תלת-ממדית, עיבוד תמונות שצולמו מתחת למים, עיבוד בעזרת רשתות נוירונים ביולוגיים

במוזיאון מוצגות שלוש תערוכות חדשות בהן מוצגים אינטראקטיביים בנושאים בהם התמקד ליל המדענים: אנרגיה ירוקה, בריאות השן ודינוזאורים.

בנוסף התקיימו סדנאות, הדגמות והפעלות לקהל הרחב, בנושאים:
פעלולי חומרים, בריאות השן, פופקורן, DNA, סוגי דם, אבולוציה, טיהור מים, אסטרונומיה, חשמל, רובוטיקה, תא דלק, ועוד.