האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
משחקי חידה

משחקי חידה

למידע על שעות פתיחת המוזיאון | ביום ראשון 21.7.2024 המוזיאון סגור

 

עובדה! במצרים ובבל נמצאו רשימות של בעיות ותרגילים מתמטיים ללא שיטה מאורגנת לפתירתן והן עדויות ראשונות למשחקי חידה עתיקים.


מאז ומתמיד הייתה החידה נושא לשעשוע ובדיחות הדעת כמו גם מבחן למהירות תגובתו, כושר התמצאותו, חוכמתו וחריפות שכלו של אדם. כך למשל, מלכת שבא באה ממרחקים לנסות את המלך שלמה בחידותיה. ובספר שופטים י"ד, י"ב כתוב "ויאמר להם שמשון אחודה-נא לכם חידה..."

התערוכה עוסקת במשחקי חידה מכאניים, המורכבים בדרך כלל ממספר חלקים. הפתרון לחידות הטמונות במשחקים אלו, מושג על ידי הזזה של חלקי המשחק. היגיון תושייה וריכוז מובילים למציאת הפתרון. חלק ממשחקי החידה מבוססים על ענפים שונים של המתמטיקה כגון: לוגיקה, סימטריה, גיאומטריה, טופולוגיה תורת הקשרים וכו'.


התערוכה מציגה משחקי חידה מתוך האוסף הפרטי של דן פלדמן מחברת IBM ישראל, מלווים במידע המצוי בידינו על הרקע ההיסטורי שלהם. המשחקים מוצגים כשהם מסווגים לפי קבוצות, על פי מספר מאפיינים: משחקי צירוף, שילוב, הפרדה, הזזה וכו'.


בתערוכה משחקים רבים להתנסות הקהל. המבקרים מוזמנים לנסות את כוחם בפתרון משחקים אלו וכך להכיר מקרוב את העולם המהנה של משחקי החידה.

 

מוצג חבלים בתערוכת משחקי חידה

 

מוצג לדוגמה: בין מוצגי התערוכה ניתן למצוא משימות בהן יש להפריד חלקים שנראים בלתי ניתנים להפרדה, למשל כאן צריך לשחרר את החבל מהמתקן.