האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
מערך שיעור - פארמקוגנטיקה

מערך שיעור - פארמקוגנטיקה

משך התוכנית

3-4 שעות במוזיאון, בהתאם לבחירת הפעילות + שעתיים עד שלוש הכנה וסיכום.

 

קהל יעד
ט' – י'

 

מטרת התוכנית
היכרות עם השלבים הראשונים של יצירת טביעת ד.נ.א.
הבנה של השוני הקיים בין בני אדם וכיצד המבנה הגנטי של כל אדם משפיע על תגובתו לתרופות.
הבנה כיצד הד.נ.א מכתיב את תכונותינו.

 

זיקה לתוכנית הלימודים
תורשה

 

פעילות הכנה לביקור
תחרות מודל ד.נ.א בין תלמידי הכיתה: בשנת 1953 הראו ג'יימס ווטסון ופרנסיס קריק כיצד ניתן להסביר את מבנה מולקולת הד.נ.א. הם קיבלו בשנת 1962 פרס נובל על תגלית זו. הדגם שהוצע דומה למבנה של סולם: ה"עמודים" של הסולם בנויים ממולקולות של שייר החומצה הזרחתית והסוכר, המצוי בכל נוקליאוטיד, והם מייצגים את הגדילים. שלבי הסולם בנויים מהבסיסים של הנוקליאוטידים, וכל שלב מורכב משני בסיסים: אחד פורין , והאחר פורימידין. הכיתה תתחלק לקבוצות של עד 4 תלמידים וכל קבוצה תבנה מודל ד.נ.א לפי הרצף הבא: ATCCGTTAGTCGTA. את היצירות יש להביא לפעילות במוזיאון והמודל המוצלח ביותר יזכה בפרס צנוע.

 

תיאור קצר של התוכנית
הרצאה: הדגמות המלוות במצגת עם סימולציות ממוחשבות, הממחישות את עקרונות הפארמקוגנטיקה, תוך שימת דגש על ההיבטים הקרובים ביותר ליישום. בפארמקוגנטיקה נחקר זה כ-50 שנה הבסיס הגנטי לשונות בין מטופלים בתגובתם לטיפול בתרופות, הן מבחינת סיכוני הרעילות והן עבור היעילות של תרופות. בקרוב הפארמקוגנטיקה תאפשר התפתחות של טיפול בתרופות מותאם אישית, על-פי נתוני הגנום של כל חולה. ההרצאה תלווה בהסברים על הפוטנציאל הגלום בתחום, כחיוני להצלחת הרפואה האישית.
מעבדה: התלמידים יערכו ניסויים שימחישו מהו ד.נ.א, כגון בדיקת ד.נ.א, הכוללת מיצוי ד.נ.א, חיתוך ד.נ.א באמצעות מודלים ואלקטרופורזה של ד.נ.א.
תערוכות: ביקור בתערוכת "סודות החיים - הגנום". התערוכה תספק לתלמידים המחשה נוספת של מבנה הד.נ.א ותכונותיו, הכרת תכונות והרכבים והם יוכלו לחקור את הנושא הנלמד דרך המוצגים השונים בתערוכה.
ביקור בתערוכה נוספת אחת או יותר על פי בחירה, בהתאם לאורך הביקור.

 

פעילות סיכום לאחר הביקור
עזרו למשטרה לקבוע באמצעות זיהוי הד.נ.א אם מדובר בפושע אחד או פושעים שונים.

 

 

* לשמירת הקובץ, נא ללחוץ על הכפתור הימני בעכבר+ שמירה בשם.