האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
נובמבר בהיסטוריה של המדע

נובמבר בהיסטוריה של המדע

חודש נובמבר הסתוי מזמין אתכם לגלות כמה עובדות טרוויה מרתקות וגם את ההקשרים השונים שניתן לעשות בין האירועים השונים.

 

בגיאוגרפיה: פרדיננד מגלן היה בעיצומה של הפלגה בה הקיף את העולם ובחודש זה מצא את המעבר בין האוקיינוס האטלנטי לשקט. מעבר שנקרא עד היום על שמו: מצרי מגלן, הנמצאים בקצה הדרומי של צ'ילה. הוא גם נתן לאזור זה את השם ארץ האש בגלל המדורות שהבעירו המקומיים בעת מעברו את המייצר.

בחודש נובמבר, רק מספר שנים קודם לכן, נחת קולומבוס בחופי פורטו ריקו והתחיל עידן חדש בתולדות האנושות: התנגשות תרבויות ומזון חדש (תפוחי אדמה, תירס), מחלות חדשות ומדינות חדשות.

כארבע מאות שנה לאחר מכן נולד בגרמניה גאולוג בשם אלפרד וגנר שטען בתוקף שיבשות כדור הארץ זזות. העולם המדעי חייך לא כל כך בנימוס ודרש הסברים לכוח שיכול להניע גופים ענקים כאלו, הסבר שוגנר לא יכל לתת. בשנות השישים של המאה העשרים נמצא ההסבר, אך וגנר כבר לא היה בן החיים לראות בנצחונו.

מי שהיה ילד בשנות השישים אולי עדיין זוכר את הכתבות בעיתונים התוהות האם אכן כך הדבר.


הגיאולוג הבא מחבר אותנו לנושא הבא: אבולוציה.
צ'ארלס לייל נולד בבריטניה של 1797, והוא התפרסם בעיקר בזכות השפעתו הגדולה על דרווין.

נובמבר הוא החודש בו צ'ארלס דרווין פרסם את הספר שבו מוזכר לייל בהערכה רבה: "מוצא המינים". זה היה אחד הספרים שזעזעו את העולם התרבותי בגלל רעינותיו המתנגשים עם ספרי הקודש. וזהו ככל הנראה ספר הביולוגיה החשוב ביותר שנכתב מעולם - אי אפשר להבין את הביולוגיה ללא הבנת תהליכי האבולוציה.

 

בנובמבר 1913, הרבה אחרי לייל ודרווין, מת אלפרד וולאס. וולאס, מדען קצת פחות מוכר, פיתח במקביל את תורת האבולוציה ושלח אותה לדרווין, שהיה ידוע הרבה יותר בקרב מדעני לונדון. דרווין, ברוחב ליבו, הציג את התורה החדשה למדעני לונדון כפיתוח שלו ושל וואלאס, למרות שיכול היה להעלים את המכתב לעד. וואלאס היה באותה עת באינדונזיה, אלפי קילומטר מלונדון.


בשנותיו האחרונות של וואלאס התחוללה מהפכה בפיזיקה. אלברט איינשטיין פרסם בנובמבר 1905 את מאמרו המפורסם על תורת היחסות ששינה את הבנתו בפיזיקה ומבטנו על היקום ובדיוק 16 שנה אחר כך הוא קיבל פרס נובל על מאמר אחר שפרסם בשנת 1905, שנוגע לתכונות האור. חברו הטוב ויריבו המר בתפישתו הפיזיקאלית היה נילס בור מדנמרק, ששינה את הפיזיקה ומבטנו על העולם התת-אטומי. הוא נפטר בנובמבר 1962. נילס בור היה האדם שהסביר את תנועת האלקטרון סביב גרעין האטום.


בואו נראה מה עוד קרה במדע בנובמבר

  • 1701 – נולד אנדרס צלזיוס, ההוא שקבע סולם של 100 מעלות בין נקודות הקיפאון והרתיחה של מים.
  • 1877 – תומאס אדיסון (מזוהה כממציא הנורה) מבצע את השימוש הראשון במכשיר הקלטה.
  • 1963 - שימוש ראשון בטלפון לחצנים. מסך המגע מוסר ד"ש.
  • 2003 – הקונקורד, מטוס הנוסעים העל קולי היחיד, טס את טיסתו האחרונה. זו אחת הפעמים היחידות שאפשר לומר שהטכנולוגיה נסוגה לאחור.

 


כתב: יריב נוימן, אגף החינוך במדעטק