האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
מערך שיעור - פעלולי חומרים

מערך שיעור - פעלולי חומרים

משך הפעילות:
3-4 שעות במוזיאון, בהתאם לבחירת הפעילות + שעתיים עד שלוש הכנה וסיכום.

קהל יעד:
כיתות א'-ב'


מטרת התוכנית:
• להמחיש כי יצירת מגע בין חומרים ו/או חימום/קירור של חומרים גורמים לתגובות שונות ותופעות מעניינות, שבמהלכן יכולים להיווצר חומרים חדשים או יכולות להשתנות תכונותיהם של חומרים קיימים.
• היכרות עם תגובות שונות, כאלו שקורות ברגע שחומרים באים במגע זה עם זה, כאלו שדורשות "התנעה", בדרך כלל באמצעות חימום ואחר כך ממשיכות מעצמן וכאלו שבמהלכן נוצר חום.

 

פעילות הכנה לביקור:

דיון בתופעת הבעירה ובשאלות הבאות:

• האם בעירה יכולה להיות תהליך שמתרחש מעצמו ברגע שנוצר מגע בין החומרים המעורבים או שתמיד נדרש גורם חיצוני שיספק חום התחלתי שיגרום לתגובה בין החומרים המעורבים? • האם נדרש חום התחלתי לצורך הדלקת גפרור?

 

תיאור קצר של התוכנית:
הרצאה: הדגמת שינויים המתרחשים בעת מגע בין שני חומרים, כאלה המתרחשים מיד או כאלה הדורשים התערבות לתחילת התהליך בצורת חימום או קירור.
מעבדה: התנסות ביצירת בועות של פחמן דו חמצני והכנת ארבע מבחנות עם נוזלים צבעוניים שונים, שכולם התקבלו מערבוב נוזלים שקופים שונים עם של חומר הקרוי "אינדיקטור אוניברסאלי".
תערוכות: ביקור בתערוכת "כימיה". התערוכה תספק לתלמידים המחשה נוספת של תגובות בין חומרים ותופעות כימיות נוספות והם יוכלו לחקור את הנושא הנלמד דרך המוצגים השונים בתערוכה.
ביקור בתערוכה נוספת אחת או יותר על פי בחירה, בהתאם לאורך הביקור.

 

זיקת התוכנית לתוכנית הלימודים במקצוע:
התוכנית מתקשרת לסטנדרט תוכן 1.2 העוסק בתכונות של חומרים ושינויים בחומרים.

 

פעילות סיכום לאחר הביקור:
דיון חוזר בתופעת הבעירה וחקירה לעומק: כיצד מתקבל האור שרואים במהלך בעירה (למשל של חומר דלק או של אבקת מתכת)? כיצד פועל נר? האם צבע האור יכול לספק לנו מידע על החומר שפולט אותו?

 

 

* לשמירת הקובץ, נא ללחוץ על הכפתור הימני בעכבר+ שמירה בשם.