האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
חודש מרץ בהיסטוריה של המדע

חודש מרץ בהיסטוריה של המדע

הלו? הלו?! שומעים אותי?

 

לפני 144 שנה אלכסנדר גרהאם בל רשם פטנט על הטלפון. הוא נראה קצת אחרת ואפשר היה לעשות באמצעותו רק דבר אחד – לדבר איתו. האם היום הטלפון הנייד שלנו ראוי להקרא טלפון או מחשב נייד?

אגב, מר בל שגם נולד בחודש מרץ, המציא גם שיטה ללמד חרשים לדבר, הקים חברת מטוסים (אין קשר למסוקי בל), וניסה להטביע שדה אלקטרומגנטי על דיסקה כדי לשמור צלילים, ניסוי שלא צלח. אולם הוא הקדים בעשרות שנים את התקליטורים.

 


ב-14 בחודש מרץ 1879 נולד מי שעתיד להתפרסם בזכות אותו שדה אלקטרומגנטי. אותו אחד הוא התשובה שעונים תלמידים לכל שאלה בשיעור מדעים המתחילה בשאלה "מי אמר / המציא / גילה...". והוא המדען הראשון שהפך בין לילה לידוען לאחר שהוכחה טענתו המוזרה שקרן אור יכולה להתכופף. אותו אחד הוא לא אחר מאלברט איינשטיין, ששינה את פני מדע הפיזיקה והפילוסופיה, כפי שדרווין מחודש פברואר עשה בביולוגיה.
לדוד אלברט עושים כבוד גם ביום המדע הבינלאומי המתקיים מדי שנה בתאריך 14.3 ובישראל ביום המדע הישראלי המתקיים בסמוך אליו.


בחודש פברואר הזכרנו גם את יום הנשים במדע. ואני אוסיף גם טכנולוגיה, כי אי אפשר אחד בלי השני. במרץ של 1937 נולדה בברית המועצות מי שמצאה עצמה עובדת במפעל טקסטיל, עד שהחליטה שנמאס לה. ולנטינה טרשקובה התנדבה לתכנית החלל והפכה לאישה הראשונה בחלל. והיא עשתה בדיוק מה שכל אסטרונאוט גבר עשה.

זוכרות את רוזלינד פרנקלין מהחודש שעבר? ג'יימס ווטסון השתמש בתצלום רנטגן שלה כדי לפענח את מבנה ה-DNA, ופרסם זאת לפני 67 שנה בדיוק (בשנת 1953). הוא זכה בפרס נובל וגם היא היתה זוכה, לולא מתה מסרטן 4 שנים לפני מתן הפרס.

 

האירוע הבא מדגיש את כוחה של החשיבה המדעית.

בתחילת המאה ה-19 חישבו שני אסטרונומים את מסלולו של כוכב הלכת אורנוס, הלא הוא אורון בשמו העברי, וראו שהתוצאות אינן תואמות את שצריך להיות. הם הגיעו למסקנה שמשהו מפריע לכוכב הלכת העצום הזה במסלולו, כלומר צריך להיות בסביבתו עוד כוכב לכת מספיק גדול לשם יצירת ההפרעה במסלולו. ואכן, בחודש מרץ, מספר שנים לאחר מכן, התגלה כוכב הלכת נפטון, רהב בשמו העברי. אגב, מי שאוהב לאכול או לשתות "ברד" בחוף הים, יהנה מאוד שם. מדענים הגיעו למסקנה שפני השטח של רהב הם במרקם הברד. אולם הרבה הרבה הרבה יותר קר. וגם בלי טעמים.

 

יהונתן גפן* כתב:

כשאומרים לחם מרגישים בבית
כשאומרים אבטיח מרגישים קיץ


כשאומרים לי "ברנולי" אני מרגיש טיס. דניאל ברנולי היה מתמטיקאי ואיש אשכולות שוויצרי שנפטר החודש. אך אל לכם להיות עצובים. זה קרה לפני 230 שנה (בשנת 1790) והוא היה בן 82. גיל מופלג לתקופה ההיא.

לולא הסבריו על לחצי האוויר לא היינו מבינים כיצד ציפור או עטלף עפים. וגם לא היינו יכולים לטוס סביב העולם במהירות, כי הוא המדען שפיתח את התאוריה המסבירה כיצד מטוס טס בשמיים.

 

וממרומי השמיים לדברים קצת יותר ארציים. החודש מציינים את המצאת הגומייה והמצאת שרוכי הנעליים. נכון שזה לא כמו לגלות כוכב לכת, אך תודו שזה קצת יותר שימושי עבורנו.


ניפגש בחודש הבא אי שם בין גרעין התא למסלולים לווייניים.

 


כתב: יריב נוימן, אגף החינוך במדעטק.

 

*יהונתן גפן נולד בחודש פברואר, אנחנו יודעים שזה חשוב לכם.

  • חודש מרץ בהיסטוריה של המדע
  • חודש מרץ בהיסטוריה של המדע
  • חודש מרץ בהיסטוריה של המדע