האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
חודש יוני בהיסטוריה של המדע

חודש יוני בהיסטוריה של המדע

ביוני בשנת 780 לפני הספירה התרחש בסין ליקוי החמה הראשון שתועד, וכך אנו יודעים לבטח שליקוי חמה הוא תופעה עתיקה יותר מאיתנו...


חודש יוני משופע באירועים נוספים בעלי חשיבות מדעית, אסטרונומיים ואחרים, מאוחרים יותר.

בשנת 250 לפני הספירה חישב ארטוסתנס, מתמטיקאי ואסטרונום יווני, את היקפו של כדור הארץ, ובשנת 1633 אולץ גלילאו גליליי לסגת באופן רשמי מעמדתו לפיה כדור הארץ מקיף את השמש ולא להיפך. על אף שאֶל מול הכנסיה חזר בו מדעות הכפירה שהשמיע, מיוחסת לו האמרה 'ואף על פי כן נוע תנוע'. כלומר, הכנסיה תחזיק באמונות כרצונה והארץ תמשיך לנוע ללא הפסק.


ביוני 1783 הדגימו האחים ז'וזף מישל וז'אק אטיין מונגולפייה כיצד פועל כדור פורח שפיתחו. הבלון הבלתי מאוייש טס במשך 10 דקות, עבר מרחק של כשני קילומטרים והגיע לגובה משוער של בין 1000 ל-2000 מטרים. הבלון היה עשוי משילוב של חומרים שונים, ביניהם נייר, בד ואלומיניום שחוברו יחד באמצעות... אלפי כפתורים. האוויר בבלון חומם בלהבה שבערה על משטח שחובר מתחתיו. חומר הבעירה היה קש, צמר ונעליים ישנות, וזאת משום שצמד האחים סברו שהבלון מתרומם בגלל העשן ולא בגלל האוויר החם, ולכן בחרו בחומרים מעשנים במיוחד.


ביוני 1967 שוגרה לחלל ונרה 4, גשושית מחקר סובייטית שיצאה לחקור את נוגה. ונרה 4 הייתה הגשושית הראשונה שביצעה מדידות וניתוח של נתונים מקומיים על סביבת כוכב לכת שאינו כדור הארץ. היא סיפקה מידע חשוב על נוגה, והוכיחה שהאטמוספירה שלו צפופה בהרבה מהערכות קודמות, וכן שמדובר בכוכב לכת לוהט במיוחד.

 

אחת עשרה שנים לאחר מכן, ביוני 1978 התגלה כארון, הראשון מבין חמישה ירחים של כוכב הלכת הננסי פלוטו. בשל העובדה כי פלוטו גדול מכארון רק פי 2 וכי כארון אינו מקיף את פלוטו, אלא שניהם מקיפים מרכז כובד חיצוני משותף, ישנו ויכוח האם ההגדרה המדויקת של יחסיהם צריכה להיות מערכת של שני כוכבי לכת ננסיים ולא כוכב לכת וירח. מסתבר שמערכות יחסים הן עניין מורכב בכל מקום, גם בחלל...


האירוע האסטרונומי האחרון שנציין כאן, הוא סיפורה של החללית פיוניר 10. פיוניר שוגרה לחלל במטרה לחקור את צדק ונשאה עליה מלבד מיכשור מדעי, גם דיסקית אלומיניום שעליה נצרב מסר לתרבות חייזרית שאולי קיימת ואולי תקלוט את המסר ותצליח לפענח אותו. ביוני 1983 חצתה פיוניר 10 את מסלולו של נפטון וכך הייתה לעצם הראשון מעשה ידי אדם שעוזב את מערכת השמש. החללית זכתה בפרס האמי(!) עבור שידור תמונות התקריב (כ-132,000 ק"מ) של צדק שצילמה במעופה.


ב-21 ליוני מצויין בחצי הכדור הצפוני יום ההיפוך הקיצי והיום הארוך בשנה. ביום זה הנטייה של ציר כדור הארץ מגיעה לשיאה ביחס לשמש. כלומר, החצי הצפוני פונה בזווית הגדולה ביותר לשמש, יום זה נחשב ליום הראשון של הקיץ, וגם של חופשת הקיץ (אם אתם תלמידי החטיבה והתיכון בישראל).


אירוע חשוב שאינו אסטרונומי, אך עצום בקנה מידה קוסמי, הוא יציאתו לאור של הספר הראשון בסדרת 'הארי פוטר', ביוני 1997. תוצאותיו של האירוע עדיין נחקרות.

 

 


ליקוי חמה חלקי כפי שנצפה במדעטק ב-4.1.2011: