האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
ינואר במדע

ינואר במדע

ינואר הוא חודש שבו התרחשו מאורעות שלולא הם, חיינו היו נראים אחרת. מצד שני, התרחשו בו מאורעות שגם לולא היו מתרחשים, חיינו לא היו נראים אחרת.
 
הבה נבחן את האפשרת הראשונה. 1895. מדען אלמוני עשה ניסוי, קיבל תוצאות מוזרות והחליט שהניסוי השתבש. כמה חודשים אחר כך, בינואר 1896 פורסמה בעיתון ידיעה על מדען שגילה קרניים שחודרות דרך גוף האדם ומאפשרות לצלם את העצמות. המדען השני עשה אותו ניסוי כמו הראשון, אך הוא הבין שדבר לא השתבש אלא שהוא גילה משהו חדש. לכן את שמו זוכרים, הלא הוא רנטגן, ולכן הוא הראשון שקיבל פרס נובל לפיזיקה.
 
ינואר 1980 – סוף סוף ההורים לא יטעו בפעם השלישית בדרך לחוג. בדיוק עבורם הופעל ה – GPS.
 
הסלפי – חיינו לא היו חיים בלעדיו. אך לא, הוא לא הומצא בינואר וספק אם יש לו ממציא. אולם הסבתא רבה-רבה שלו הוצגה לעולם בינואר לפני 181 שנה בדיוק. זוהי הדגרית, תמונת המצלמה הראשונה. והיא צולמה על לוח זכוכית. תארו לכם איך נראו אלבומי התמונות בשנת 1839, כדוגמא תוכלו לראות כאן את תמונת הסלפי הראשונה של רוברט קורנליוס. והנה חלפו עברו ביעף 55 שנה, ואיש חכם בשם דיקסון אמר: הבה ונחבר מספר תמונות שונות יחד ונריצם מהר. מעניין מה יקרה. ומה קרה? קולנוע. אמנם אילם, אמנם קופצני, אך סרט. מכיוון שהוא היה ללא קול, הרי בעברית שמו היה ראינוע. וכמובן שהתמונות כבר לא היו על זכוכית. דמיינו מעבר מהיר של תמונות מזכוכית מול המנורה. הלא זה יהיה סרט חד פעמי.
 
למבוגרים ביננו כדאי לדעת שהשידור הראשון של תחנת שידור ב – FM היה לפני 80 שנה בדיוק. מנשוויל, טנסי. מזל. אחרת איך היינו שומעים את אלביס?
 
ובלי אילו המצאות היינו חיים בסדר, אך חיינו היו הרבה פחות מעניינים? 
עם פרוץ שנת 1960, ירד השוויצרי אוגוסט פיקארד עם בטיסקאפ (צוללת מחקר חזקה במיוחד), לעומק הגדול ביותר עד אז: 10 קילומטר מתחת פני הים. מאז הדבר הפך להיות יחסית פשוט, אך לפני 60 שנה זו היתה פריצת דרך מדהימה. ואם השם מעלה בכם ניחוחות של ספינת חלל מסוימת, הרי זה לא במקרה. הקפטן ז'אן לוק השרמנטי, לא במקרה קיבל את שם המשפחה פיקארד.
 
אורות הנאון ההופכים את הלילה ליום הומצאו בשנת 1915.
 
והנקודה הישראלית – ממש לא מזמן, לפני שנתיים, מצאו במערות האדם הקדמון בכרמל את העדות הקדומה ביותר ליציאת האדם מאפריקה. לפני כ–180,000 שנה. יש לדעת שלישראל יש מקום של כבוד בחקר מוצא האדם והתפתחותו.

 

 

כתב: יריב נוימן, אגף החינוך במדעטק.

  • ינואר במדע
  • ינואר במדע
  • ינואר במדע
  • ינואר במדע