האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
שיא גינס למדעטק

שיא גינס למדעטק

הניסוי ההמוני בכימיה זיכה את משרד המדע והמוסדות השותפים בשיא גינס

 

חברת שיא גינס העולמית הכריזה על יוזמת משרד המדע והטכנולוגיה לקיים ניסוי המוני בכימיה כשיא גינס עולמי חדש. בשיעור, שהתקיים ב-22 בספטמבר 2011 במסגרת אירועי "ליל המדענים", השתתפו 4207 שוחרי מדע, ילדים ומבוגרים, ב-13 מוקדים ברחבי הארץ. השיא נרשם בקטגוריה "שיעור הכימיה ההמוני הגדול ביותר שנערך במספר מקומות במקביל".
 

 

מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע בחיפה, קיבל גם הוא תעודת שיא גינס על שלקח חלק מרכזי ותרם רבות להפעלת הניסוי בכל מוקדי הפעילות. שרון ינאי, מטעם מדעטק, ריכז ותאם את כל אירועי ליל המדענים ברחבי הארץ, וד"ר נעמה חריט-יערי (בתמונה, עם תעודת גינס של מדעטק), אחראית התוכן המדעי של מדעטק, הכינה את הרקע המדעי ודאגה להפצת ערכות הניסוי לכל מרכזי הפעילות, ובמדעטק עצמו נכחו 688 ממשתתפי הניסוי.

 

4207 המשתתפים ב-13 המוקדים של הניסוי לקחו חלק בשחזור ניסוי "הגן הכימי" שערך האסטרונאוט אילן רמון ז"ל. מטרת הניסוי שערך רמון בזמנו הייתה לבחון את המנגנון של גידול גבישים בתמיסת "מי זכוכית" בתנאי הכבידה בחלל. בשיעור ההמוני שהוביל משרד המדע והטכנולוגיה ברחבי הארץ, בדקו המשתתפים את התגובה הכימית בתנאי הכבידה על פני כדור הארץ. במהלך הניסוי קיבל על אחד מהמשתתפים בערכה אישית משלו גבישים של החומרים סידן כלורי, נחושת כלורית וברזל תלת-כלורי לתוך תמיסה של "מי זכוכית". הערבוב יצר תגובה כימית שהצמיחה תוך דקות ספורות את הגבישים יחדיו כלפי מעלה והתוצר היה תרכובת בצבעי דגל ישראל – כחול ולבן.

בנוסף למדעטק, יקבלו גם שאר המוקדים בהם נערך הניסוי תעודת שיא גינס על השתתפותם וביניהם- האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת תל-אביב, מוזיאון המדע בלומפילד בירושלים, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון בבאר שבע, המכללה האקדמית להנדסה בירושלים, זרוע חמד"ע, גן המדע בקרית ים, המכון לחקר ימים ואגמים באילת ועיריית קריית מוצקין.