האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
דצמבר בהיסטוריה של המדע

דצמבר בהיסטוריה של המדע

חודש דצמבר הוא החודש השניים עשר, למרות ששמו מרמז דווקא על היותו החודש העשירי, זכר לימים בהם הוא היה חלק מלוח השנה הרומי המקורי שהיו בו רק 10 חודשים ודצמבר היה החודש האחרון.

 

אז בואו נצלול להיסטוריה של המדע בחודש דצמבר ונפגוש כמה עובדות טרוויה מרתקות.

 

דצמבר ידוע בתולדות הטכנולוגיה והמדע בגלל אירוע קטן שקרה על גבעה חולית במזרח ארה"ב מול קומץ אנשים. שני אחים צעירים שאומנותם היתה בניית אופניים, בבוקרו של ה-14 לדצמבר 1903 הצליחו לעשות מה שרבים אחרים חלמו וניסו: הם חיברו מנוע לדאון עשוי בד ועץ וטסו באוויר למשך 12 שניות ששינו את החיים על פני כדור הארץ. בכך נכנסו האחים רייט להיסטוריה, ואנחנו מתגעגעים לתקופה שלפני הקורונה בה חיפשנו בשקדנות טיסה ב-27 דולר (לא כולל מזוודה, ארוחה ומקום לרגליים) לסוף שבוע בצפון קרוליינה.


שני ילידי חודש זה, עדה לאבלייס וצ'ארלס באבג' שחיו במאה ה-19, גם הם תרמו למהפכה. מהפכת המיחשוב. באבג' שהיה מתמטיקאי, נחשב לאחד מאבות המחשב בזכות מכונת החישוב שהוא בנה, ולאבלייס היתה הראשונה שכתבה תוכנת מחשב, תוכנה שנועדה להפעיל את המכונה שבנה באבג'. והרי לכם העצמה נשית בת כמעט 200 שנה.


דצמבר מתקשר לעוד מהפכות רבות בחיינו. נורת הלהט של אדיסון הוצגה לציבור בדצמבר 1879. אדיסון לא המציא את נורת הלהט, אך הוא פיתח נורה שתחזיק מעמד לאורך זמן. אדיסון היה גיבור ילדותי, אך כמו הרבה מקרים, גם הפעם הבגרות חיבלה בקסם. מסתבר שהוא היה אדם קשה ומאוד לא נעים. אולם ללא קשר לקסם, הוא היה ממציא מחונן שרשם יותר מאלף פטנטים.


לייזר, דיודה, מחשבים מהירים ביותר, מיקרוסקופ אלקטרוני, כל אילו לא היו קיימים ללא האדון הנכבד מקס פלנק שהציג את תורת הקוונטים בדיוק לפני 119 שנים, והאדון הקצת פחות נכבד וורנר הייזנברג, שנולד בדיוק לפני 118 שנה. הוא פיתח את עיקרון אי הוודאות החשוב מאוד. הסיבה שהחלטנו שהוא פחות נכבד היא פעילותו תחת השלטון הנאצי בימי מלחמת העולם השנייה.


השתלות לב נראו באמצע המאה הקודמת כדבר מוזר וכמעט בדיוני. והנה דצמבר 1967 קרה "הפלא" בדרום אפריקה. כריסטיאן ברנרד השתיל לב אדם באדם אחר. 13 שנה קודם נערכה השתלת הכליה המוצלחת הראשונה מתורם אנושי לנתרם אנושי.


ואם לא די במהפכות האלו, הרי שבדצמבר 1642 נולד ניוטון ששינה את הבנתנו על האופן בו עובד היקום, בדצמבר 1924 האסטרונום האמריקאי אדווין האבל גילה ששביל החלב אינו כל היקום, אלא שהיקום עצום הרבה יותר ממה ששיערנו. לא במקרה טלסקופ החלל נקרא על שמו. לואי פסטר הצרפתי נולד בדצמבר 1822 והציל אותנו מפגעי החיידקים, וכל אחד ואחת ששותים חלב מפוסטר חייבים לו את בריאותם. וגם עושי היין. וגם חולי הכלבת וגם... טוב, נראה שאין ספק מה חשיבותו לבריאות הציבור.


אך גולת הכותרת של חודש דצמבר מתחילה במסע תמים למפות את העולם עבור האימפריה בה לא שוקעת השמש לעולם, הלא היא האימפריה הבריטית. קפטן פיצרוי הסכים לקחת על סיפונו בחור צעיר בן 22 ושמו צ'ארלס דארווין. תוצאות מסע זה התפרסמו 25 שנה מאוחר יותר בספר ששינה את התרבות האנושית וטלטל את העולם: "מוצא המינים". בספר מופיעים קווי היסוד של תורת האבולוציה המסבירים את התפתחות החיים ממין אחד למישנהו ומה גורם למין מסויים לשרוד ולשני להכחד. אי אפשר לתאר כיום את לימודי הביולוגיה ללא ספר זה.

ונסיים בנקודה הישראלית. בחודש זה חל יום הולדתו של פרופ' אברהם הרשקו מהטכניון, חתן פרס נובל לכימיה.

 

 

 חודש דצמבר בהיסטוריה של המדע - המטוס של האחים רייט

 

 


כתב: יריב נוימן, אגף החינוך במדעטק