האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera
חמישים שנים לנחיתה על הירח

חמישים שנים לנחיתה על הירח

בתאריך 20.7.1969 נחת רכב הנחיתה 'עיט' ובתוכו האסטרונאוטים ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין בשטח "ים השלווה" על פני הירח. האירוע הזה, שהגיע לשיאו בירידת האסטרונאוטים אל פני הירח, ובמשפט המפורסם של ניל ארמסטרונג "זהו צעד קטן לאדם, וזינוק עצום למין האנושי" שינה את פני חקר החלל לתמיד.

בימים אלא אנו מציינים חמישים שנים לנחיתה על הירח ונזכרים בכל הפרטים המעניינים שמסביב לאירוע הזכור הזה.

 

ואת מי הכי טוב לשאול שאלות בנוגע לנחיתה על הירח?
בשנת 2007 ביקר האסטרונאוט ניל ארמסטרונג בישראל, והגיע למדעטק כדי לענות לשאלות של ילדים על הטיסה לירח. צפו בתקציר המפגש:

 

(לצפיה בסרט המלא של המפגש לחצו כאן)

 

והנה כמה פרטים מרתקים על הטיסה ההיא:

החללית "אפולו 11" שוגרה באמצעות טיל "סאטורן 5 " מבסיס החלל "קייפ קאנאברל" ביוסטון טקסס ב 16.7.1969, ובתוכה שלושה אסטרונאוטים: ניל ארמסטרונג (1930-2012), באז אולדרין ומייקל קולינס. בהגיעם אל הירח הופרדו שני חלקי החללים – רכב הפיקוד 'קולומביה', בו נשאר מייקל קולינס, המשיך במסלול היקפי סביב לירח, ורכב הנחיתה 'עיט' שעשה את דרכו אל פני השטח עם ארמסטרונג ואולדרין.

ב 20.7.1969, לאחר טיסה של 110 שעות, ונחיתה מורטת עצבים, במהלכה לקח ארמסטרונג פיקוד ידני על הנחיתה, כדי להגיע לאיזור מישורי ובלי סכנות, ואחרי שהדלק במיכלי החללית הגיע לרמה מסוכנת שאפשרה רק עוד 25 שניות של תמרוני נחיתה, הודיע ארמסטרונג בקשר: "בסיס ים השלווה, העיט נחת".
ארמסטרונג אמר את המשפט המפורסם "צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות"  בזמן שירד מהחללית אל פני הירח, באז אולדרין שירד שני, אמר: "שממה מפוארת" כשראה את הפני הירח מקרוב.
המשימה כללה מספר מטלות מדעיות, מספר מכשירים הוצבו על פני הירח על מנת לבדוק פעילות ססמוגרפאית של הירח, מרחק בין כוכבים, ומרכיבים של חלקיקים מסוימים מהשמש. אבנים וחול מאדמת הירח נאספו כדי להביאן חזרה לכדור הארץ למחקר.
על פני הירח הוצב דגל ארצות הברית ועוד מספר לוחות  כגון, לוח עם שמות האסטרונאוטים, שם הנשיא ארה"ב, ריצ'ארד ניקסון ושמות האסטרונאוטים שנספו במשימת אפולו 1.
האסטרונאוטים שהו  21.5 שעות על הירח. ארמסטרונג סיפר כי לא היו קשיי הסתגלות ממצב של חוסר משקל למצב בו הרגישו את כוח המשיכה של הירח.

המשימה המאוישת האחרונה לירח, "אפולו 17" נערכה בשנת 1972. ארצות הברית מתכננת משימות נוספות למאדים, שעשויות לכלול הקמת תחנת ביניים בירח (או במסלול סביבו) אך הן עדיין בשלבי תיכנון ראשוניים.